Pieczątka jest mechanicznie stworzonym i uproszczonym wariantem druku, w której podobnie jak w normalnym druku umieszczane są przeróżne wzory i za pomocą substancji do drukowania typu farba lub tusz odciskane są na papierze.

Cechy pieczątki
Pieczątkę znamy również pod nazwą „stempel“. Charakteryzuje się ona tym, że posiada ręczny uchwyt i gładki spód. Na tym właśnie spodzie widoczna jest od razu gumka tekstowa, która ma zarówno wgłębienia jak i wypukłości. Te wgłębienia i wypukłości przedstawiają równocześnie matrycę oraz niezadrukowywane obszary.

W celu użycia pieczątki należy zwilżyć jej wypukłe miejsca w specjalnej poduszce z tuszem. Naciskając lekko na powierzchnię tusz dostaje się na papier.

Zalety pieczątki
Pieczątki używamy jako praktycznego narzędzia do zaoszczędzenia na pisaniu, a przez to do uzyskania większej efektywności pracy. Z tego powodu zleca się wykonanie pieczątki a potem jej używa, gdy trzeba często nanosić na papier powtarzające się informacje.

Używamy pieczątek również wtedy, gdy chcemy poświadczyć lub uwierzytelnić nasze dokumenty. Wtedy taka pieczątka ma funkcję pieczęci lub podpisu. W tym kontekście widać, że pieczątka jest również formą poświadczenia lub pokwitowania, gdy używana jest na przykład w ogólnym systemie płatności. Takie pieczątki znają Państwo zapewne jako stemple opłat lub stemple pocztowe.

Rodzaje pieczątek
Za pomocą pieczątek można stworzyć urocze kartki lub obrazki, które potem można komuś podarować. Interesującą ofertę takich właśnie produktów można znaleźć na www.logiprint.pl. Tak jak ogromny jest zakres użycia pieczątek, tak różne jest ich wykonanie. Na pewno mieli już Państwo do czynienia z tak zwanym roller stamp. Używa się go nie tylko w biurze ale również w celach prywatnych. Stał się dlatego popularny, gdyż potrafi się świetnie dopasować i jest wielofunkcyjny. Ma wszelkie predyspozycje do tego, aby ustawić w nim datę, miesiąc i rok w formie cyfr lub liter oraz interpunkcji. Taśma gumowa z wgłębieniami i wypukleniami znajduje się na ruchomej rolce a farba dostarczana jest za pomocą zintegrowanego wałka. Można więc go nazwać wałkiem farbowym. W przypadku stempli tego typu nie potrzebujemy już dodatkowych poduszek z tuszem. Występują dwa rodzaje tych pieczątek pod względem zastosowania, jedno- lub dwukierunkowe. Datownik jest bardzo praktycznym urządzeniem, w którym motywy, które chcemy wydrukować znajdują się na mniej lub bardziej szerokiej ruchomej taśmie, która porusza się za pomocą osadzonych w obudowie ruchomych rolek z plastiku. Jeśli nasz motyw jest pionowy, czyli rozciąga się wzdłuż tzw. podstawki, to w takim wypadku można to miejsce nawilżyć tuszem. Jeśli chcemy ostemplować takie materiały jak drewno lub tworzywo sztuczne, to do tego używamy specjalnego stempla do wypalania. Szczególnie interesujący może być dla Państwa tzw. numerownik. Działa on na zasadzie wybranych cyfr, które mechanicznie się zmieniają. Numerowniki robione są z metalu i w swojej obudowie mają małą poduszkę z tuszem. Po każdej odbitce następuje nawilżenie kolejnej powierzchni.
LOGIPRINT INTERNATIONAL PRINTINGFACTORY, SL y Cia S.Com
Copyright logiprint.pl, Dane firmy, pieczątki