/blog/image/poligrafia-proces-drukowania_2.jpg 750 1200 OpenPrint.co.uk 10 września 2019 r. Autor: Piotr Zdun Powrót do listy artykułów

W XV wieku równie cudownie byłoby przeczytać te słowa w książce. Prasa drukarska została wynaleziona w XV wieku i pozwoliła na masową produkcję książek zamiast ręcznego przepisywania każdej z nich. Drukowanie, pomimo faktu, że gazety, książki i inne materiały drukowane zostały zastąpione wersjami online, jest nadal tak samo ważne jak zawsze. Materiały drukowane można zobaczyć wszędzie wokół nas, od samoprzylepnych naklejek na koszulkach po plakaty na ścianach.

Jak dokładnie działa drukowanie? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Drukowanie to reprodukcja słów lub obrazów na nośniku:

  • papier
  • Plastik
  • Tkanina
  • Inny materiał

Może to być wszystko, od prostej reprodukcji drogiego obrazu do milionów kopii najnowszego Harry'ego Pottera lub spersonalizowanych zaproszeń. Dlaczego nazywa się to "drukowaniem"? Słowo "drukowanie" pochodzi od łacińskiego terminu oznaczającego prasowanie. Prawie wszystkie rodzaje druku polegają na dociskaniu jednej rzeczy do drugiej.

Tanie drukowanie jest dostępne w wielu odmianach. Zazwyczaj polega on na przenoszeniu oryginalnych słów lub kompozycji na formę drukarską zwaną "płytą drukarską", która jest następnie pokrywana farbą. Płyta drukarska jest następnie dociskana do kawałków papieru, tkaniny lub karty. Druk atramentowy i laserowy polega na przenoszeniu atramentu na papier za pomocą ciepła lub elektryczności statycznej.

Czym jest druk klasyczny?

Drukowanie jest procesem wymagającym dużego wysiłku fizycznego, dlatego używa się maszyny drukarskiej. Najstarszym i najprostszym rodzajem prasy jest staromodny duży stół z dźwignią i mechanizmem śrubowym u góry, który dociska płytę do papieru. Ten rodzaj druku jest nadal używany w przypadku małych ilości. Jest to klasyka. Nowoczesna prasa drukarska znajduje się na drugim końcu tej skali. Nowoczesne prasy mogą drukować tysiące kopii na godzinę przy użyciu szybko obracających się mechanizmów cylindrycznych.